СуспільствоСтатті

Споживча експертиза 8 плавлених сирів «Дружба» від Харківстандартметрології

Фахівці провірили якості плавлених сирків «Дружба» в від українських виробників.

Хтось полюбляє плавлений сир, а хтось проходить не звертаючи уваги. В крамницях та супермаркетах ми бачимо плавлені сири від різних виробників.

«Плавлений сир – це повноцінний харчовий продукт, джерело фосфору і кальцію, що відповідає за стан волосся, нігтів і кісток. У порівнянні з твердими сортами сиру плавлений сир організмом людини засвоюється повністю і містить менше холестерину. Жири, що містяться в плавлених сирах, є висококалорійними носіями жиророзчинних вітамінів. Вони забезпечують організм людини вітамінами А, Д, Е і жирними поліненасиченими кислотами, які утворюють корисні комплекси Омега-3 і Омега-6, які є джерелом вітаміну F», – зазначив генеральний директор ДП «Харківстандартметрологія» Володимир Величко.

Також він розповів, що Плавлені сири отримують шляхом плавлення сирної маси при температурі 75-95 ° C в присутності солей-плавники (цитратів і фосфатів натрію і калію), які використовуються для того, щоб молочний білок не згорнувся, а пройшов процес плавлення маси, з додаванням емульгаторів (стабілізаторів ), консервантів або без них.

Законом заборонено використання жирів і білків немолочного походження в цьому продукті, а використання стабілізаторів та консервантів не забороняється, але інформація про їх наявність повинна бути позначена в маркуванні.

В Україні виробництво плавлених сирів здійснюється відповідно до національного стандарту ДСТУ 4635: 2006 «Сири плавлені. Загальні технічні умови »і технічними умовами, власниками яких є самі виробники.

Фахівцями державного підприємства «Харківстандартметрологія»  для проведення споживчої експертизи були закуплені 8 зразків плавленого сиру «Дружба», які були виготовлені в різних регіонах України.

  1. Сир плавлений «Дружба» 40% жиру в сухій речовині ТМ «Шостка».
  2. Сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Ферма».
  3. Сир плавлений «Дружба» 50% жиру в сухій речовині ТМ «Білоцерківський».
  4. Сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Золотий резерв».
  5. Сир плавлений «Дружба» 50% жиру в сухій речовині ТМ «Порада».
  6. Сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Комо».
  7. Сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Козуб продукт».
  8. Сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Пирятин».

Під час проведення експертизи встановлено, що з 8 зразків плавлених сирів 6 зразків відповідають вимогам діючих нормативних документів.

Але два протестовані зразки плавленого сиру не відповідали вимогам нормативно-правових актів. Це сири ТМ «Козуб продукт» і ТМ «Порада», які мають недоліки:

  • в обох зразках виявлено забагато сорбінової  кислоти (сир ТМ «Козуб продукт» — 561,4 мг / кг, ТМ «Порада» — 1303,7мг / кг) при відсутності інформації на маркуванні про цей консервант;
  • в сирі ТМ «Порада» виявлено вміст немолочного жиру. Відповідно до вимог нормативно-правових актів, цей продукт не можна називати сиром;
  • в сирі ТМ «Козуб продукт» виявлено занижена масова частка жиру: на етикетці вказано 55%, а фактично виявлено — 51,7%.

Як загальний недолік майже всіх виробників плавлених сирів можливо зазначити, як те, що  текст в маркуванні друкую дуже дрібним шрифтом. Що заважає споживачу отримати необхідну інформацію.  Деякі підприємства наносять дату виробництва плавленого сиру видавлюванням на металевій фользі.

Поради від Володимир Величко:

  • звертайте увагу на зовнішній вигляд упаковки (чистота, цілісність,
  • подивіться умови зберігання плавленого сиру:
    • при зберіганні -4°С до 0° С термін придатності від 30 до 90 діб;
    • при зберіганні 0°С до +4° С термін придатності від 45 до 75 діб;
  • слід звернути увагу на маркування текст не повинен бути важкодоступним для читання,
  • звертайте увагу на ціну, серед дешевих сирів багато відвертих підробок

 

Підсумкова таблиця споживчої експертизи плавлених сирів «Дружба» 

Матеріал підготовлений за інформацією з сайта державного підприємства «Харківстандартметрологія»