рф поширює фейки щодо розповсюдження метапневмовірусу серед українських військових. Що треба знати про інфекцію
Російські телеграм-канали поширюють інформацію, начебто в Україні розповсюджується новий смертельний метапневмовірус. Ворожа пропаганда лякає тим, що вірус нібито особливо небезпечний для українських військових через «їхній слабкий імунітет та сирість в окопах». Росіяни беруть інформацію про поодинокі випадки зараження та масштабують їх, щоб посіяти паніку серед українців. Офіційні джерела не повідомляли про ризики нової епідемії, пише VoxCheck.
На початку 2025 року в Китаї зафіксували зростання випадків зараження людей метапневмовірусною інфекцією, однак цей вірус не є новим. Метапневмовірус людини (HMPV) був виявлений та описаний у 2001 році в Нідерландах. Вірус поширений на всіх континентах, інформує Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України.
Метапневмовірус циркулює в Україні кожного епідемічного сезону. Станом на 12 січня зареєстрували 15 хворих від початку епідемічного сезону 2024-2025. За аналогічний період в епідсезоні 2023-2024 років на метапневмовірус захворіло 20 людей. Впродовж цього та попереднього сезонів не було жодного летального випадку.
Особливості інфекції
Для метапневмовірусу характерна сезонність, як і для інших вірусів респіраторної групи. Циркуляція HMPV починається переважно взимку і триває до весни.
HMPV-інфекція здебільшого перебігає легко, але інфікування HMPV у літньому віці, на тлі супутньої патології, призводить до збільшення тяжкості захворювання. Інкубаційний період становить від 3 до 6 днів.
Симптоми
При HMPV–інфекції найчастіше виявляють симптоми верхніх дихальних шляхів, такі як нежить, кашель або лихоманка. Захворювання нижніх дихальних шляхів, які можуть спричинятися HMPV: бронхіоліт, пневмонія, круп і загострення астми.
У переважній більшості випадків симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, підвищена температура. У порівнянні з таким захворюванням, як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення.
Важливо
Дієвими є заходи профілактики:регулярно мийте руки з милом;
уникайте контактів із хворими людьми;
дотримуйтесь етикету кашлю (прикривайте рот серветкою чи згином ліктя);
періодично провітрюйте приміщення.